Zamek Książ dla dzieci i młodzieży

Lekcje zamkowe

(Czas lekcji połączonej z oprowadzaniem po zamku – od 60 do 90 minut.)

Zapraszamy serdecznie uczniów i nauczycieli na zajęcia prowadzone w niepowtarzalnej atmosferze zamkowych komnat. Każda lekcja składa się z dwóch części:

1. Wykład i prezentacja
2. Zwiedzanie zamku

-Przedszkole i szkoła podstawowa (klasa I-III)

Spacer po zamku

Lekcja, dedykowana przedszkolakom i uczniom młodszych klas szkoły podstawowej, przenosi młodych turystów do czasów, kiedy na Śląsku panowały potężne dynastie, a zamkiem w ich mieniu zarządzali rycerze. Historia zamku przedstawiona w sposób niezwykle interesujący,  zbliża się do opowieści o niezwykłych dziejach Książa: od jego początków aż do panowania ostatnich przedwojennych właścicieli – niepokornej Księżnej Daisy i jej męża Jana Henryka XV.
W trakcie pierwszej części zajęć dzieci poznają legendę o powstaniu zamku, zapoznają się z zasadami kodeksu rycerskiego oraz otrzymują informacje na temat życia codziennego zamkowych mieszkańców. By pobudzić żywe zainteresowanie najmłodszych historia Książa ilustrowana jest pokazem archiwalnych zdjęć.
Po zakończonej prezentacji uczniowie udają się na zwiedzanie obiektu, dzięki czemu lekcja zamkowa nie jest już tylko słuchaniem o historii, ale prawdziwym doświadczeniem jej w świecie. Podczas przejścia dzieci mają możliwość aktywnego odkrywania miejsc związanych z dawnym życiem codziennym na zamku.

-Szkoła podstawowa (klasy IV – VI), szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

WARIANT 1: Mieszkańcy Zamku Książ

W trakcie lekcji uczniowie poznają burzliwe dzieje Książa od jego początków po współczesność; program zajęć dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w mniejszym stopniu odwołuje się do rycerskich początków obiektu, eksponując bardziej dziejów zamku za panowania arystokracji. Przedstawienie barwnych losów rodu Hochbergów – długoletnich właścicieli obiektu oraz Księżnej Daisy, ostatniej Pani na zamku, to wspaniały sposób na zaciekawienie młodych turystów oraz przekazanie im wiedzy o Książu i Śląsku w okresie XVI-XX wieku.
Każdy wykład uatrakcyjniony jest prezentacją unikatowych zdjęć archiwalnych, nawiązujących głównie do dawnych mieszkańców zamku. Uczniowie zobaczą unikatowe fotografie z początku XX wieku nie tylko przedstawicieli rodu Hochbergów, ale i pracowników zamkowych m.in. kucharzy, kamerdynerów, pokojówek. Oczywiście młodzi turyści poznają także historię rozbudowy Książa oraz atrakcyjnych miejsc w okolicy zamku m.in. takich jak: ruiny starego Książa, stadnina, mauzoleum, palmiarnia.
Lekcja wzbogacona jest o zwiedzanie zamku, podczas którego uczniowie mają możliwość zobaczenia najciekawszych miejsc w obiekcie. Dzięki tak opracowanemu programowi zajęć, nauka przeplata się z zabawą, a obcowanie z kulturą i historią staje się wspaniałą przygodą.

WARIANT 2: Tajemnice II wojny światowej – Kompleks Riese

W swojej treści lekcja nawiązuje do jednej z największych zagadek wojennych na Dolnym Śląsku, tajnego projektu budowlanego o kryptonimie „Riese” („Olbrzym”), realizowanego na terenie Gór Sowich i Zamku Książ w latach 1943 – 45. To wtedy też drążone są tunele podziemne pod zamkiem, o których mówi się coraz częściej w kontekście współczesnych wydarzeń. Program zajęć ma na celu wzbogacenie świadomości historycznej dot. zamku i Śląska w okresie II Wojny Światowej.
Pierwszą część zajęć stanowią wykład i prezentacja archiwalnych zdjęć. Uczniowie poznają wówczas prawdy i mity związane z projektem „Riese”.
Po prezentacji następuje zwiedzanie zamku, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc przebudowanych w czasie II Wojny Światowej. Zwiedzanie zakończone jest wejściem do podziemnego tunelu, wydrążonego na głębokości 15 m pod zamkiem w latach 1944 – 45 przez więźniów AL Fürstenstein.

Cena Wycieczki

W cenę wliczono:

  • Opiekę pilota lub przewodnika
  • opłatę za lekcje zamkowe na Zamku Książ
  • Ubezpieczenie NNW
  • Transport autokarem / parkingi

Uwaga: Ceny mogą ulec zmianie przy liczebności grupy innej niż wskazana oraz w przypadku zmiany programu na życzenie. Stała współpraca z nami gwarantuje atrakcyjne obniżki cen. Szczegółowa kalkulacja powstaje po ustaleniu warunków z Klientem.

 

Baśniowy Książ 

Czas trwania wycieczki: 90 minut.

Baśniowy Książ to usługa stworzona specjalnie dla grup szkolnych (klasy I-VI) i realizowana w formie wycieczki po zamku. Podczas zwiedzania w interesujący sposób realizowane będą podstawy programowe z języka polskiego i historii oraz edukacji regionalnej.

-Szkoła podstawowa (klasy I-III)

Baśniowy Książ

Podczas wycieczki po zamku dzieci poznają książańskie legendy, historie o smokach, bohaterach bajek – zwierzętach ukrytych na zamkowych plafonach i w herbach. Książ to wspaniała sceneria, która pod wpływem niezwykłych opowieści potrafi zamienić się w prawdziwą krainę baśni. W ramach zwiedzania najmłodsi zobaczą najpiękniejsze, barokowe sale zamkowe oraz miejsca, w których zamkowe legendy ożywają i zostawiły swój ślad.

-Szkoła podstawowa (klasy IV – VI), szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

O nieustraszonym Herkulesie i pięknej Dianie czyli mitologiczne historie znane i mniej znane

Podczas wycieczki dzieci poznają mitycznych bohaterów przedstawionych na zamkowych rzeźbach i plafonach oraz usłyszą niezwykłe mitologiczne historie. Do zwiedzanie zamku już na Dziedzińcu Honorowym zapraszają Apollo, patron sztuki i bóg piękna oraz Diana, bogini łowów.  Baśniowy Książ dla klas IV-VI  stanowi wyjątkową okazję do poznania greckich i rzymskich zbiorów mitów, pełnych niezwykłych metafor i symboliki, dzięki czemu wycieczka jest wspaniałą zabawą i nauką równocześnie. Zajęcia są zakończone konkursem.

Cena Wycieczki

W cenę wliczono:

  • Opiekę pilota lub przewodnika
  • usługę Baśniowy Książ wykonaną przez Zamek Książ
  • Ubezpieczenie NNW
  • Transport autokarem / parkingi

 

Uwaga: Ceny mogą ulec zmianie przy liczebności grupy innej niż wskazana oraz w przypadku zmiany programu na życzenie. Stała współpraca z nami gwarantuje atrakcyjne obniżki cen. Szczegółowa kalkulacja powstaje po ustaleniu warunków z Klientem.

 źródłem treści i zdjęć jest strona www.ksiaz.walbrzych.pl